To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Pneumatic position control (pneumatic gauge) Aventics art. R412011545
SKU: R412011545
Category: Sensors
Specifications
| Grid dimension | 27 mm |
| Standards | ISO 15407-1 26 mm |
| Certificates | CE declaration of conformity |
| Compressed air connection | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Working pressure min./max. | 2,7 ... 3,3 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 0,1 mg/m³ |
| cleaning pressure max. | 10 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Protection class | IP67 |
| Duty cycle | 100 % |
| Weight | 0,282 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum |
| Cap | Stainless steel |
