To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Pressure Sensors Aventics art. R412007887
SKU: R412007887
Category: Sensors
Specifications
| Type | electronic |
| Function | 2 x PNP |
| Compressed air connection | Flange with O-ring Ø 1,2x1 |
| Working pressure min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. oil content of compressed air | 1 mg/m³ |
| Measurement | Relative pressure |
| Display | LED |
| Switching logic | NO (make contact) |
| Operating pressure display | 2 LED |
| Shock resistance max. | 10 g |
| Vibration resistance | 10 - 55 Hz, 0,1 mm |
| Repeatability (% of full scale value) | ± 1 % |
| Switching time | < 2 ms |
| Switching point | adjustable 0 ... 100% |
| Resetting point | adjustable 0 ... 100% |
| Quiescent current consumption | <20 mA |
| Short circuit resistance | clocking |
| Mounting types | via flange |
| Protection class | IP40 |
| Electr. connection | Plug M8x1 4-pin |
| Weight | 0,006 kg |
| Notice: This product may only be operated with oil-free, dry compressed air. Flange plate with screws and seals in scope of delivery |
| Material |
|---|
| Housing | Polycarbonate |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Electr. connection | Brass, nickel-plated |
