To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Series MS01 Aventics art. 3354418730
SKU: 3354418730
Category: Sensors
Specifications
| Grid dimension | 27 mm |
| Standards | ISO 15407-1 26 mm |
| Working pressure min./max. | 4 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 0,1 mg/m³ |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Protection class With valve plug connector | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| Electrical connection for valve | Plug, form C |
| Electr. connection | Plug, M12, 5-pin |
| Valve voltage tolerance | -10% / +10% |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| The pressure regulator is preset at 3 bar . Expansion options available for pilot valves. |
| Material |
|---|
| End plates | Aluminum |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Subbase | Polyamide fiber-glass reinforced |
