To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Valve plug connector, CON-VP series Aventics art. R412024835
SKU: R412024835
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Ambient temperature min./max. | -25 ... 90 °C |
| Operationalvoltage | 24 V AC/DC |
| Protection class | IP65 |
| Protective circuit | Varistor |
| Wire cross-section | 0,5 mm² |
| Mounting screw tightening torque | 0,4 Nm |
| Weight | 0,12 kg |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Seals | caoutchouc/butadiene caoutchouc |
| Cable sheath | Polyvinyl chloride |
