To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Universal air preparation unit, NLC Series Aventics art. 0821300052
SKU: 0821300052
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | 1-part |
| Parts | Pressure regulator, Filter, Lubricator |
| Mounting orientation | vertical |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Adjustment range min./max. | 0,5 ... 10 bar |
| Pressure supply | single |
| Filter element | exchangeable |
| Type of filling | Manual oil filling |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Manual oil filling possible during operation. | |
| Oil dosing at 1000 l/min | 1-2 drops |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Reservoir | Polycarbonate |
| Protective guard | Steel |
| Filter insert | Sintered bronze |
