To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Controlled check valve, Series NR02 Aventics art. 0821003027
SKU: 0821003027
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Working pressure min./max. | 1 ... 12 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | See table |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc Aluminum |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
