To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Stop valve Aventics art. R412005547
SKU: R412005547
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Working pressure min./max. | 0 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | See table |
| When connecting/disconnecting the compressed air tubing and shut-off valve, the flow is released/blocked. |
| Material |
|---|
| Housing | Polybutyleneterephthalate Aluminum |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
