To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
OR module Aventics art. 0821000006
SKU: 0821000006
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Logic function | Shuttle valves (OR) |
| Working pressure min./max. | 1 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 1 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Weight | 0,03 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
