To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Series RG1 Aventics art. R412010705
SKU: R412010705
Category: Proportional and safety valves
Specifications
| Version | Piston valve |
| Working pressure min./max. | 0 ... 10 bar |
| Adjustment range min./max. | 1 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0,045 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . |
| Material |
|---|
| Housing | Brass, nickel-plated |
| Seals | Nitrile butadiene rubber |
