To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Sensor Aventics art. R412000823
SKU: R412000823
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Certificates | ATEX |
| ATEX class G | II 3G Ex nC nA IIC T4 Gc |
| ATEX class D | II 3D Ex tc IIIB/IIIC T125°C Dc |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Protection class | IP65 |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Min./max. DC operating voltage | 21,6 ... 26,4 V DC |
| Min./max. AC operating voltage | 210 ... 240 V AC |
| LED status display | Yellow |
| Material |
|---|
| Housing | Polyester amide |
