To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Mini cylinders Aventics art. R412000707
SKU: R412000707
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Standards | ISO 6432 |
| Compressed air connection | Internal thread |
| Working pressure min./max. | 1 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 120 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 120 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Clamping piece for magnetic field sensor necessary |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Stainless steel |
| Piston rod | Stainless steel |
| Piston | Brass, Aluminum |
| Front cover | Aluminum, anodized |
| End cover | Aluminum, anodized |
| Seal | Fluorocaoutchouc |
| Nut for cylinder mounting | Steel, galvanized |
| Nut for piston rod | Steel, galvanized |
| Scraper | Fluorocaoutchouc |
