To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Safety clutch Aventics art. R412026340
SKU: R412026340
Categories: air tubes and rotating joints, couplings, Fittings
Specifications
| Working pressure min./max. | 0 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 100 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 100 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Weight per piece | See table |
| Actuation: Push button To account for wear we recommend plugs made of steel with EURO profile, nominal width 7.8. |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum, anodized |
| Seal | caoutchouc/butadiene caoutchouc |
| Port | Steel |
