To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Receivers Aventics art. 1827009611
SKU: 1827009611
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Reservoir |
| Version | Metal reservoir without window |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Filter reservoir volume | 130 cm³ |
| Weight | See table |
| Material |
|---|
| Reservoir | Die cast zinc |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
