To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Pneumatic installation counter (totalizing) Aventics art. 0821304008
SKU: 0821304008
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Logic function | Pneumatic/mechanic counter, adding with fixed pre-selection |
| Mounting orientation | Any |
| Working pressure min./max. | 2 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 40 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . |
