To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Micro oil mist fitting Aventics art. R412014703
SKU: R412014703
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Micro oil-mist lubricator, Can be assembled into blocks |
| Parts | Micro oil-mist lubricator |
| Mounting orientation | vertical |
| Compressed air connection | G 1/4 |
| Working pressure min./max. | 0,8 ... 12 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Lubricator reservoir volume | 35 cm³ |
| Type of filling | Manual oil filling |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Only approx. 10% of the preset drip quantity enters the compressed air system. oil filling not possible during operation. Note: Polycarbonate reservoirs are susceptible to solvents, supplementary information can be found at "Customer information". | |
| Oil dosing at 1000 l/min | 10-20 drops |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Reservoir | Polycarbonate Die cast zinc |
| Protective guard | metal |
