To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
For activated carbon filter Aventics art. R432034655
SKU: R432034655
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Active carbon filter |
| Parts | Active carbon filter |
| Mounting orientation | vertical |
| Working pressure min./max. | 0 ... 17 bar |
| Ambient temperature min./max. | -30 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -30 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Filter element | exchangeable |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . | |
| Recommended pre-filtering | 0,01 µm |
| Material |
|---|
| Housing | Stainless steel, acid-proof |
| Reservoir | Stainless steel, acid-proof |
| Filter insert | Active carbon |
