To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Fixing devices, HU1 Series Aventics art. 0821401169
SKU: 0821401169
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Function | Hold with clamping jaws |
| Release pressure | 4 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Weight | See table |
| Warning: The holding unit may not be used for the following applications:1) for dynamic holding2) in or as safety equipment Holding unit may only be unlocked when turned off. Make sure that the load direction does not change during a holding interval. A change in the direction of force, as well as external forces such as impacts, strong vibrations, or torsional forces, will briefly release the piston rod and may destroy the HU1 holding unit. When clamped, there must be no residual pressure on the holding unit ( 0 bar ). Note:The minimum control pressure is >= the working pressure of the cylinder! |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum, black anodized |
