To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Filter, Series MU1-FLS Aventics art. R412007599
SKU: R412007599
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Standard filter |
| Parts | Filter |
| Mounting orientation | vertical |
| Working pressure min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Filter reservoir volume | 300 cm³ |
| Filter element | exchangeable |
| filter porosity | 40 µm |
| Condensate drain | See table |
| Weight | 1,5 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . mounting: for installing in piping or via 2 through-holes in housing |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Reservoir | Polycarbonate |
| Protective guard | Steel |
| Filter insert | Polyethylene |
