HomeProportional and safety valves E/P control valve Aventics art. R414009800
Next product
Control Valve Cartridge Aventics art. R414010005
E/P control valve Aventics art. R414009800
SKU: R414009800 Category: Proportional and safety valves
Ambient temperature min./max. 5 ... 50 °C
Medium temperature min./max. 5 ... 50 °C
Medium Compressed air
Max. particle size 50 µm
Oil content of compressed air 1 mg/m³
Nominal flow Qn 1300 l/min
Control Analog
DC operating voltage 24 V
Voltage tolerance DC -20% / +30%
Hysteresis < 0.03 bar < 0.03 bar
Permissible ripple 5%
Max. power consumption 1400 mA
Protection class IP65
Weight 2,05 kg
Nominal flow Qn with working pressure 7 bar , with secondary pressure 6 bar and Δp = 0.2 bar
With oil-free, dry air, other installation positions are possible on request. The protection class is only ensured when the plug is mounted properly. For detailed information, see operating instructions. If the external sensor fails, the pressure regulator can open fully and the maximum permissible pressure in your system may be exceeded. The short-circuit-resistant switch output (X2M pin 1) switches to +Ub when the regulated pressure is within the tolerance range of ±200 mbar for at least 100 ms (applies to external sensor 0 – 10 bar). The supply pressure is controlled when the set point is applied but the external sensor's signal is missing (e.g. wire break). Set up appropriate measures to ensure fail-safe behavior even in case of failure of the external sensor.