To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Control valve with filter Aventics art. R432034652
SKU: R432034652
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | 1-part |
| Parts | Filter pressure regulator |
| Mounting orientation | vertical |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 17 bar |
| Ambient temperature min./max. | -30 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -30 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Adjustment range min./max. | 0,5 ... 9 bar |
| Pressure supply | single |
| Filter element | exchangeable |
| Condensate drain | semi-automatic, open without pressure |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . |
| Material |
|---|
| Housing | Stainless steel, acid-proof |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Filter insert | Polyethylene |
