To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Control valve Aventics art. R412007620
SKU: R412007620
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Parts | Pressure regulator |
| Mounting orientation | Any |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -30 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -30 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator Can be assembled into blocks |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Adjustment range min./max. | 0,5 ... 10 bar |
| Pressure supply | single |
| Activation | Mechanical |
| Weight | 0,26 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Suitable for use in Ex zones 1, 2, 21, 22. Relieving exhaust (≤ 0.3 bar over set pressure). With rear exhaust (> 3 bar ). The rear pressure gauge connection on the pressure regulator is closed with a blanking plug, the front connection is open. Depending on the customer application, a second blanking plug may be necessary. Please order separately (see accessories). A change in the flow direction (from air supply on the left to air supply on the right) occurs by rotating installation by 180° about the vertical axis. Please see the operating instructions for further details. | |
| Recommended pre-filtering | 5 µm |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Seals | Chloroprene rubber |
