To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Control valve Aventics art. 0821302087
SKU: 0821302087
Category: Proportional and safety valves
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Working pressure min./max. | 1 ... 16 bar |
| Adjustment range min./max. | 1 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . |
| Material |
|---|
| Housing | Brass Polyamide, galvanized |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
