To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Contact jumpers, CON-CB series Aventics art. 5763533103
SKU: 5763533103
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Ambient temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Protection class | IP65 |
| Protective circuit | 43 V bi-directional |
| Operationalvoltage | 24 V DC |
| Valve LED status display | Yellow |
| Mounting screw | M2.5 with slot |
| Tightening torque for mounting screws [+0,05] | 0,25 Nm |
| Weight | See table |
| The delivered product may vary from that in the illustration. |
| Contact bridge 5763533113 actuates a valve system (Fig. 1). Variant 5763533103 connects the 8 solenoid coils (Fig. 2). |
| Material |
|---|
| Housing | Polyester amide |
| Cable | Polyurethane |
| Seals | Fluorocaoutchouc |
