To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Contact jumpers, CON-CB series Aventics art. 5763503193
SKU: 5763503193
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Ambient temperature min./max. | -25 ... 75 °C |
| Protection class | IP65 |
| Operationalvoltage | 24 V DC |
| Valve LED status display | Yellow |
| Mounting screw | M2.5 with slot |
| Tightening torque for mounting screws [+0,05] | 0,25 Nm |
| Weight | 0,019 kg |
| The specified protection class is only valid in assembled and tested state. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyester amide |
| Seals | Fluorocaoutchouc |
