To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Check valve Aventics art. 5340981400
SKU: 5340981400
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 15 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | See table |
| The delivered product varies from that in the illustration. See the drawing for an exact description. |
| Material |
|---|
| Housing | Brass |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
