To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Pneumatic Pulse Generator Aventics art. 0820215115
SKU: 0820215115
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Working pressure min./max. | 2 ... 6 bar |
| Control pressure min./max. | 2 ... 6 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 40 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 0,1 mg/m³ |
| time deviation max. | -15% |
| Weight | 0,177 kg |
| Notice: This product may only be operated with oil-free, dry compressed air. The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The max. time deviation applies to the first time unit. |
