To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/3-pneumatic distributor Aventics art. 0820228103
SKU: 0820228103
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Pilot | External |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Connection type | Plate connection |
| Standards | ISO 5599-1, ISO 2 |
| Compressed air connection | Base plate ISO 5599-1 |
| version pneumatic port | Base plate ISO 5599-1 |
| Working pressure min./max. | -0,9 ... 10 bar |
| Control pressure min./max. | 2,8 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air Class 5-4-4 class 6-4-3 |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Mounting screw | M6 with hexagon socket |
| Mounting screw tightening torque | 4 Nm |
| Weight | 0,51 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Housing | Polyamide |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Front plate | Polyamide |
