To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/2-pneumatic distributor Aventics art. 5814681000
SKU: 5814681000
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve |
| basic valve with electrical connector | Basic valve without pilot valve |
| Pilot | External Internal |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Standards | ISO 5599-1, ISO 4 |
| ATEX class G | 2G Ex mb II T4 |
| ATEX class D | 2D Ex tD A21 T130°C |
| Working pressure min./max. | -0,95 ... 16 bar |
| Control pressure min./max. | 1,5 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | 6000 l/min |
| Flow conductance C | 24,5 l/(s*bar) |
| Compressed air connection | according to ISO 5599 |
| Protection class with connection | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| Mounting screw | with hexagon socket |
| Mounting screw tightening torque | 10 Nm |
| Weight | 1,28 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| * Note: ATEX version can be produced by combining the basic valve without coil with a series DO30 CNOMO pilot valve and an ATEX coil.ATEX ID: see ATEX coils catalog page. For internal pilot the working pressure min/max is the same as the control pressure min/max. Differential piston, signal 14 has priority |
| Housing | Aluminum |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
