To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
3/2 – pneumatic distributor with pneumatic control Aventics art. R412014665
SKU: R412014665
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Poppet valve, Can be assembled into blocks |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Working pressure min./max. | 0 ... 16 bar |
| Control pressure min./max. | 2,5 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Weight | 0,09 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
