To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
3/2 – pneumatic distributor Aventics art. 5511100000
SKU: 5511100000
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Working pressure min./max. | 1 ... 10 bar |
| Control pressure min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Weight | See table |
| Material |
|---|
| Housing | Polyoxymethylene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
