To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
3/2 – pneumatic distributor Aventics art. 1827414901
SKU: 1827414901
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Activation | Electrically |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Working pressure min./max. | 0 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Nominal flow 1 ▶ 2 | 7,5 l/min |
| Nominal flow 2 ▶ 3 | 14 l/min |
| Protection class with connection | IP50 |
| Protective circuit | Z-diode |
| LED status display | Yellow |
| Duty cycle | 100 % |
| Mounting on manifold strip | PRS strip |
| mounting screws | M1.6 |
| Weight | 0,038 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Housing | polyphenylene sulfide |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
