To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
2×3/2-pneumatic distributor Aventics art. R422103182
SKU: R422103182
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Activation | Electrically |
| Certificates | UR (Underwriters Laboratories) |
| Working pressure min./max. | 3 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | 5 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 5 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 40 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | See table |
| Protection class with connection | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). The pilot valve is UL (Underwriters Laboratories) certified. |
| Exhaust air throttling may only be used in operating lines |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
