To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Y-shaped intermediate quick-release coupling, CON-RD series Aventics art. R412021688
SKU: R412021688
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Ambient temperature min./max. | -40 ... 80 °C |
| Operationalvoltage | 48 V AC/DC |
| Protection class | IP67 |
| Wire cross-section | 0,34 mm² |
| Mounting screw tightening torque | 0,8 Nm |
| Weight | 0,122 kg |
| The specified protection class is only valid in assembled and tested state. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyurethane |
| Cable sheath | Polyurethane |
