To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
UPG Series Aventics art. R412026301
SKU: R412026301
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Version | Parallel |
| Number of fingers | 2 |
| Ambient temperature min./max. | 5 ... 90 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Working pressure min./max. | 2,5 ... 8 bar |
| Pressure for determining forces | 6 bar |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Grip tolerance determined by measuring the dispersion of the end positions for 100 successive strokes. |
| Housing | Aluminum, anodized |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Function parts | Steel |
