To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Throttle with check valve Aventics art. R412024737
SKU: R412024737
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Certificates | NSF/ANSI 169, FDA conform, EU Regulation 1935/2004 |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 150 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 150 °C |
| Medium | Compressed air |
| Materials according to AISI/FDA:Housing ▶ Stainless steel AISI 316L (1.4404)Flow control screw ▶ Stainless steel AISI 316L (1.4404)Seal ▶ FKM (FDA-compliant)Stainless steel connection ▶ AISI 316L (1.4404) |
| Material |
|---|
| Housing | Stainless steel |
| Flow control screw | Stainless steel |
| Seals | Fluorocaoutchouc |
