To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Throttle with check valve Aventics art. R412010456
SKU: R412010456
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 150 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 200 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | See table |
| The delivered product varies from that in the illustration. See the drawing for an exact description. |
| Only applicable in combination with banjo union (see accessories) |
| Material |
|---|
| Housing | Stainless steel |
| Flow control screw | Stainless steel |
| Seals | Fluorocaoutchouc |
