To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Throttle Aventics art. 0821201103
SKU: 0821201103
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Working pressure min./max. | 0 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | See table |
| Material |
|---|
| Housing | Brass, galvanized |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Silencer | Stainless steel |
