To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Switches Aventics art. R412022752
SKU: R412022752
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Type | Mechanical |
| Function | change-over contact (mechanical) |
| Mounting orientation | Any |
| Working pressure min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air, Hydraulic oil |
| Measurement | Relative pressure |
| Switching element | microswitch (input/output) |
| Protection against overpressure | 80 bar |
| Max. switching frequency | 1,5 Hz |
| Shock resistance max. | 15 g |
| Vibration resistance | 10 g (60 - 500 Hz) |
| Repeatability (% of full scale value) | ± 1 % |
| Switching point | adjustable |
| Hysteresis | max. switching pressure difference |
| DC operating voltage min./max. | 12 ... 30 V DC |
| Operational voltage AC min./max. | 12 ... 250 V AC |
| Mounting types | via through holes |
| Protection class | IP65 |
| Electr. connection | Plug EN 175301-803, form A |
| Weight | 0,16 kg |
| Switching function increasing pressure: contact switches from 1-2 to 1-3.Switching function decreasing pressure: contact switches from 1-3 to 1-2. Notice:Too-high currents can damage contacts. Inductive or capacitive loads must be equipped with appropriate spark-quenching! The microswitch has silver-plated contacts. Please observe the pin assignment when selecting plug connectors. |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Electr. connection | Brass, nickel-plated |
