To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Standard Oil Mist Lube, MU1-LBS Series Aventics art. R412006579
SKU: R412006579
Category: Proportional and safety valves
Specifications
| Version | Oil-mist lubricator |
| Parts | Standard oil-mist lubricator |
| Mounting orientation | vertical |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 25 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Lubricator reservoir volume | 550 cm³ |
| Type of filling | Manual oil filling |
| Weight | 1,5 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Mounting via 2 through-holes in housing Manual oil filling possible during operation. Suitable for use in Ex zones 1, 2, 21, 22. | |
| Oil dosing at 1000 l/min | 1-2 drops |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Reservoir | Die-cast aluminum |
