To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Splitter Aventics art. 0821300917
SKU: 0821300917
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Distributor, Can be assembled into blocks |
| Parts | Distributor |
| Mounting orientation | Any |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | 0 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Weight | 0,682 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . A change in the flow direction (from air supply on the left to air supply on the right) occurs by rotating installation by 180° about the vertical axis. Please see the operating instructions for further details. Suitable for use in Ex zones 1, 2, 21, 22. |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
