To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Speedometer/Chronometer, VTM Series Aventics art. R402002202
SKU: R402002202
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Measurement range | 0,1 m/s |
| Measurement range | 9,99 m/s |
| Resolution | 0,01 m/s |
| Precision (% of full scale value) | <± 0,5 % |
| Magnetic field | 2 mT |
| Measurement range | 0,001 s |
| Measurement range | 59,9 s |
| Protection class | IP40 |
| With velocity sensor (supplied) placed on the cylinder barrel, piston velocity is displayed in m/s. By choice of electrical connection or a position sensor (not supplied) the cycle time is displayed in ms. Suitable for all AVENTICS cylinders with magnetic piston. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
