To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Soft start valve Aventics art. R412014671
SKU: R412014671
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Poppet valve, Can be assembled into blocks |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Working pressure min./max. | 0 ... 16 bar |
| Control pressure min./max. | 2,5 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Max. particle size | 40 µm |
| Weight | 0,134 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Do not position filling valves or filling units upstream of open consumers, such as nozzles, air barriers, air curtains, since these may prevent through connection of components. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Threaded bushing | Die cast zinc |
