To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Soft start valve Aventics art. 5832131000
SKU: 5832131000
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve |
| Standards | ISO 1 |
| Nominal flow Qn | 3300 l/min |
| Working pressure min./max. | 3 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air class 6-4-3 |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Weight | 0,39 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Housing | Aluminum |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
