To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Soft start block Aventics art. R412007395
SKU: R412007395
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Poppet valve, Can be assembled into blocks |
| Parts | Filling valve, 3/2-directional valve, electrically operated |
| Nominal flow | 3500 l/min |
| Nominal flow 1 ▶ 2 | 3500 l/min |
| Nominal flow 2 ▶ 3 | 3200 l/min |
| Working pressure min./max. | 2,5 ... 10 bar |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Pilot | Internal |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Max. particle size | 25 µm |
| Protection class acc. to DIN EN 61140 with plug | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| Weight | 0,924 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . A change in the flow direction (from air supply on the left to air supply on the right) occurs by rotating installation by 180° about the vertical axis. Please see the operating instructions for further details. For unthrottled operation, the filling valve must be permanently electrically actuated. Actuating the electric priority circuit disrupts the slow pressure build-up and pressure p1 is immediately applied. The filling valve builds up pressure slowly in the pneumatic systems, i.e. prevents a sudden pressure build-up during a recommissioning after a mains pressure failure or avoids emergency OFF switching. This allows dangerous abrupt cylinder motions to be avoided. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Threaded bushing | Die cast zinc |
