To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Short stroke cylinder Aventics art. R480637852
SKU: R480637852
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Standards | ISO 15524 |
| Compressed air connection | Internal thread |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Note the selection of fittings for strokes < 10 mm . |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Aluminum, anodized |
| Piston rod | Stainless steel |
| Front cover | Brass Aluminum |
| End cover | Aluminum |
| Seal | Nitrile butadiene rubber |
| Scraper | Nitrile butadiene rubber Polyurethane |
| See table for additional data on materials. |
