To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Short stroke cylinder Aventics art. R412019802
SKU: R412019802
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Standards | ISO 15524 |
| Compressed air connection | Internal thread |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Use our Internet configurator to order variants with an external thread. |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Aluminum, anodized |
| Piston rod | Stainless steel |
| Front cover | Brass Aluminum |
| End cover | Aluminum |
| Seal | Nitrile butadiene rubber Polyurethane |
| Scraper | Nitrile butadiene rubber Polyurethane |
| See table for additional data on materials. |
