To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Short stroke cylinder Aventics art. 0822406451
SKU: 0822406451
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Compressed air connection | Internal thread |
| Ambient temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Aluminum, anodized |
| Piston rod | Stainless steel |
| Piston | Nitrile rubber |
| Front cover | Brass Aluminum |
| End cover | Aluminum |
