To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Service board for valve replacement Aventics art. R412010671
SKU: R412010671
Categories: air tubes and rotating joints, couplings, Fittings
Specifications
| Working pressure min./max. | 0 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 90 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 90 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight per piece | See table |
| The delivered product may vary from that in the illustration. |
| Material |
|---|
| Housing | Brass, nickel-plated |
| Release bushing | Brass, nickel-plated |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Port | Brass, nickel-plated |
