To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Series QR1-AGS Aventics art. R412005470
SKU: R412005470
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Working pressure min./max. | 0 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | See table |
| Versions with connection threads can be rotated by 360°. Flow direction: 1 to 2 |
| Material |
|---|
| Housing | Polybutyleneterephthalate |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Hand lever | Polybutyleneterephthalate |
