To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Series CC01 Aventics art. R412026160
SKU: R412026160
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Certificates | CE declaration of conformity |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 40 °C |
| Measurement range | 0,2 m/s |
| Measurement range | 2 m/s |
| LED status display | Green Yellow Red |
| Protection class | IP50 |
| Weight | 0,12 kg |
| The CAT measuring instrument uses Bluetooth radio technology for wireless connection with the "Aventics" app, which is available free of charge in the Android/Play Store and/or the IOS/App Store. |
| Material |
|---|
| Housing | Luran S |
